Autológna pupočníková krv môže byť kľúčom k prevencii vzniku diabetu u detí z rizikovej skupiny. Pokúšajú sa to ukázať vedci z Austrálie, kde zahájili pilotnú klinickú štúdiu, jedinú svojho druhu na svete.
Pupočníková krv obsahuje okrem kmeňových buniek aj špeciálne imunitné bunky, tzv. vysoko funkčné T regulačné bunky. Tieto bunky majú schopnosť imunomodulácie – schopnosť navodiť zmeny v imunitnom systéme. Imunoterapia založená na obnove imunitnej tolerancie dokáže zabrániť rozvoju autoimunitých ochorení, medzi ktoré patrí aj diabetes typu 1. Pre tento mechanizmus existujú jasné vedecké dôkazy. Funguje to na zvieracích modeloch, preto je dôvod očakávať, že to bude podobne fungovať aj u ľudí.
Lekári očakávajú, že infúzia jedinečných imunitných buniek nachádzajúcich sa v pupočníkovej krvi dokáže zabrániť vzniku alebo významne oddialiť nástup diabetu typu I. u detí. Klinickú štúdiu vedie profesorka Craig, detská endokrinologička z nemocnice Wesmead v Sydney. Priaznivé výsledky štúdie umožnia zvýšiť povedomie verejnosti o pupočníkovej krvi a tiež podporia rozhodnutie rodičov uchovávať ju pre svoje deti, čo môže byť dôležité najmä pre tie rodiny, v ktorých sa vyskytli častejšie nádorové ochorenia či autoimunitné ochorenia.
Pôsobenie autológnych kmeňových buniek z pupočníkovej krvi pri liečbe detí, ktoré už trpia na diabetes typu 1., sa skúma vo viacerých klinických štúdiách v Európe, Amerike i v Ázii.