Vlastná pupočníková krv môže predstavovať život zachraňujúcu liečbu pre deti s ťažkou aplastickou anémiou, chorobou spôsobujúcou zlyhanie kostnej drene.
Čo je aplastická anémia?
Aplastická anémia je vzácne ochorenie, pri ktorom kostná dreň prestáva produkovať dostatok krvných buniek. To spôsobuje zvýšené riziko infekcií, krvácania a iných zdravotných problémov.
Ako môže pupočníková krv pomôcť?
Pupočníková krv obsahuje krvotvorné kmeňové bunky, ktoré môžu obnoviť tvorbu krvných buniek v poškodenej kostnej dreni. Ak má pacient uloženú vlastnú pupočníkovú krv, môžu ju lekári použiť pri jeho liečbe – transplantácii krvotvorných kmeňových buniek.
Úspešných použití vlastnej pupočníkovej krvi pribúda
Odborný článok z roku 2014 opisuje úspešné využitie vlastnej pupočníkovej krvi pri aplastickej anémií u 9-ročného chlapca z USA.
Aj v Iráne zrealizovali lekári úspešnú liečbu aplastickej anémie pomocou vlastnej pupočníkovej krvi. Bolo to v roku 2015, pacientom bol 6-ročný Karen. Táto liečba bola v tom čase uvádzaná ako 12. úspešný prípad použitia vlastnej pupočníkovej krvi pri aplastickej anémii vo svete.
V roku 2019 použili lekári v Portugalsku vlastnú pupočníkovú krv pri aplastickej anémií u 4-ročného Henriqua.
V roku 2020 bol publikovaný odborný článok o liečbe 3-ročného chlapčeka, ktorému lekári úspešne transplantovali pupočníkovú krv, ktorú mu rodičia uchovali pri jeho narodení. V tomto prípade chlapec podstúpil transplantáciu pupočníkovej krvi po tom, ako štandardná liečba zlyhala. Po transplantácii sa jeho stav zlepšil natoľko, že už nepotreboval transfúzie krvi. Po 17 mesiacoch lekári ukončili liečbu imunosupresívami a chlapec zostal v úplnej remisii.
Posledná publikovaná úspešná liečba, ktorú uvádzame, je z roku 2023. Išlo o 19-ročného pacienta. Tento prípad navyše ukazuje, že pupočníkovú krv možno úspešne použiť aj po mnohých rokoch skladovania.
Na Slovensku sa prvý raz použila pupočníková krv pri aplastickej anémii v roku 2009, malý pacient mal vtedy deväť rokov. Na liečbu bola využitá pupočníková krv od jeho súrodenca.
Transplantácia pupočníkovej krvi ponúka alternatívu k iným liečebným postupom. Výskum v tejto oblasti stále prebieha, no aj tieto prípady ukazujú sľubné výsledky pri liečbe detí s aplastickou anémiou.
Zdroje:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0041134519315933
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4174564/
http://parentsguidecordblood.org/en/news/henrique-was-saved-his-own-cord-blood
https://parentsguidecordblood.org/en/news/magnum-opus-royan-stem-cell-technology
https://parentsguidecordblood.org/en/news/cured-his-own-cord-blood-19-years-later
Zdroj foto: Freepick