Kmeňové bunky z vlastnej pupočníkovej krvi tentokrát pomáhajú malým pacientom trpiacim detskou mozgovou obrnou. Doteraz na Slovensku dostali túto lečbu 4 deti. Prvá slovenská klinická štúdia na liečbu tohto ochorenia bola otvorená začiatkom tohto roku. Pozorovania rodičov sú veľmi pozitívne a sľubné.
Detská mozgová obrna (DMO) nie je diagnóza. Ide o súhrn príznakov, ktoré vznikajú následkom poškodenia nezrelého mozgového tkaniva, či už v období počas tehotenstva, pôrodu, alebo v bezprostrednom období po narodení. Väčšinou vzniká ako dôsledok nedokysličenia mozgu počas predčasného alebo komplikovaného pôrodu. Pod jej vznik sa môžu podpísať i vírusová encefalitída, bakteriálna meningitída a traumatické poškodenie mozgu. Symptómy sa prejavia pred dovŕšením 3. roku života a v priemere postihuje 2 až 3 deti z 1000.
Spoločnosť Cord Blood Center umožnila minulý rok liečbu malej Nelly Vadovičovej, ktorej lekári diagnostikovali detskú mozgovú obrnu tesne po dovŕšení prvého roku života. Nelly dostala infúziu vlastnej pupočníkovej krvi na jednej z najprestížnejších amerických nemocníc v Durhame – Duke University Hospital. Hoci na konečné zhodnotenie liečby odborníkmi v USA si rodina Nelly musí ešte počkať, postrehy a pozorovania jej rodičov sú povzbudivé. Podľa nich robí dcérka veľké pokroky:
„Spevnela v páse a naučila sa padať na kolená. Doteraz si to pri pádoch vždy odniesol chrbát. Teraz dopadne na kolená a podoprie sa rukami. Je samostatnejšia, zlepšila sa jej jemná motorika aj artikulácia,“
opisuje pani Vadovičová. Najväčším úspechom oproti stavu spred dvoch rokov je však pre nich fakt, že Nelly začala postupne sama chodiť.
Po roku od liečby Nelly, dostali šancu ďalšie slovenské deti. Začiatkom roka sa otvorila a začala prijímať pacientov unikátna klinická štúdia zameraná na liečbu detí s detskou mozgovou obrnou pomocou ich vlastných kmeňových buniek. Počas 5 rokov liečbu v bratislavskom zdravotníckom zariadení absolvuje 50 detí, ktoré majú uskladnenú vlastnú pupočníkovú krv. Práve tá predstavuje zdroj bohatý na rôzne typy kmeňových buniek schopné opravy poškodených tkanív. V prípade DMO je to mozog. Prvé 3 slovenské deti už majú liečbu za sebou a rodičia hovoria o pozitívnych zmenách.
„Alexík od podania pupočníkovej krvi stále napreduje, lepšie drží telo, trup, sedí sám krátky čas v tureckom sede. Veľké zmeny vidím po psychickej stránke Alexíka, viac komunikuje, vyjadruje svoje potreby. Je vnímavejší a tiež náročnéjší, vyžaduje si viac pozornosti,“
povedala jeho matka. Alex bol prvým pacientom v slovenskej štúdii.
Šancu zapojiť sa do prebiehajúcej klinickej štúdie majú deti od 1 do 8 rokov so spastickým typom DMO, ktoré majú klinicky evidentnú neprogresívnu motorickú poruchu a zároveň je k dispozícii ich vlastná pupočníková krv. Samotné podanie pupočníkovej krvi prebieha formou infúzie. Všetky náklady spojené s liečbou hradí zadávateľ štúdie – Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, člen skupiny Cord Blood Center.
O banke pupočníkovej krvi Cord Blood Center
Skupina CordBlood Center so 135 000 klientmi je druhou najväčšou európskou bankou pupočníkovej krvi. Skupina vedie a spolu so sponzormi financuje Register darcov pupočníkovej krvi Eurocord-Slovakia, Program bezplatných indikovaných odberov pupočníkovej krvi a prvú európsku klinickú štúdiu s využitím pupočníkovej krvi u detí s detskou mozgovou obrnou.
Odborníci skupiny CBC spolupracovali pri liečebnom využití 51 jednotiek pupočníkovej krvi, ktoré boli použité na liečbu samotného dieťaťa, súrodenca alebo nepríbuzného pacienta. Kvalitu transplantátov pupočníkovej krvi, spracovaných v laboratóriách Cord Blood Center, potvrdili mnohé transplantačné centrá vo svete, napríklad v USA, Nemecku, Veľkej Británii, Francúzsku, Holandsku, Austrálii, Brazílii, Izraeli a Českej republike.
Informácie pre médiá:
Roman Začka
Head of Marketing and PR
+421 917 853 132
Zacka@cordbloodcenter.com