Následky ochorenia COVID-19 sa môžu prejaviť aj týždne po jeho prekonaní. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s dvoma pojmami, a to long covid a postcovidový syndróm. Long covid zahŕňa obdobie štyri týždne po akútnej infekcii. Obdobie od dvanásteho týždňa po prekonaní ochorenia COVID-19 sa už označuje ako postcovidový syndróm a môže priniesť dlhodobé zdravotné následky.
Podľa štatistík WHO sa od roku 2019, keď sa začala globálna epidémia, nakazilo vírusom COVID-19 viac ako 600 miliónov ľudí na celom svete. Približne u 10 % z nich, teda približne u 60 miliónov ľudí, sa vyvinú pretrvávajúce postcovidové príznaky, ktorých počet sa neustále zvyšuje.
Z výskumu vyplýva, že postcovidový syndróm sa prejavuje najmä tromi hlavnými príznakmi – únavou, bolesťami svalov a mozgovou hmlou (všeobecná spomalenosť, zábudlivosť a nejasnosť myslenia). Okrem toho sú prítomné syndróm akútnej respiračnej tiesne, zimnica, bolesť tela, bolesť hlavy, bolesť kĺbov, bolesť na hrudníku, kašeľ a pretrvávajúca strata chuti alebo čuchu, ktoré môžu pretrvávať týždne alebo dokonca mesiace po zotavení sa z akútneho ochorenia, pričom zatiaľ nie je k dispozícii žiadna účinná liečba.
Koncom mája tohto roku začal nábor pacientov do klinickej štúdie na liečbu postcovidového syndrómu. Ide o prvú klinickú štúdiu v druhej fáze, ktorá využíva pupočníkovú krv na liečbu postcovidového syndrómu a ktorú schválil Americký úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA). Štúdia využíva pupočníkovú krv ako biologický liek v rámci bunkovej terapie na odstránenie únavy a mozgovej hmly, ktoré sa bežne vyskytujú ako príznaky postcovidového syndrómu. Cieľom je poskytnúť pacientom účinnú liečbu.
Fáza druhej klinickej štúdie znamená, že už je známe, ako liek ovplyvňuje telo, a podáva sa väčšiemu počtu pacientov. Posudzujú sa najmä krátkodobé vedľajšie účinky a všetky riziká spojené s podaním lieku (viac o klinických štúdiách si môžete prečítať tu. Nábor pacientov do tejto štúdie poskytuje nádej tým, ktorí trpia postcovidovým syndrómom a zatiaľ nemajú k dispozícii žiadnu účinnú liečbu.
V roku 2022 spoločnosť StemCyte podala žiadosť na úrad FDA o udelenie licencie na svoj produkt z pupočníkovej krvi pre pacientov trpiacich hematopoetickými a imunologickými poruchami.
Zdroj: