sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Informácie o využití pupočníkovej krvi nájdete tu

Tkanivo pupočníka môže pomôcť pri poranení pankreasu

Traumatická pankreatitída je akútny neinfekčný zápal pankreatických tkanív spôsobený tlakom pankreasu proti chrbtici. V porovnaní s traumatickými poraneniami pečene, sleziny alebo obličiek je traumatická pankreatitída v počiatočnom štádiu pomerne ťažko diagnostikovateľná. Pankreas je obklopený viacerými orgánmi a po poranení ho nie je ľahké lokalizovať. Často je preto toto ochorenie diagnostikované a liečené až v neskorom štádiu. Je teda veľmi dôležité nájsť spôsob, ako včas opraviť poškodené pankreatické tkanivo.

Ľudské mezenchymálne kmeňové bunky pupočníka sú široko využívané v oblasti tkanivového inžinierstva vďaka svojim jedinečným schopnostiam. Sú výrazne imunogénne, čiže je len nízke riziko ich odmietnutia pacientom po transplantácii. Predpokladá sa, že tieto bunky môžu zohrávať kľúčovú úlohu pri obnove tkaniva uvoľňovaním malých častí, nazývaných exozómy, ktoré priamo pôsobia na cieľové bunky. Exozómy sa uplatnili pri obnove tkanív, kontrole zápalu a liečbe ischemických ochorení (ischémia – nedokrvenie tkanív alebo orgánov), pretože obsahujú biologicky aktívne molekuly, ako sú nukleové kyseliny, proteíny alebo lipidy.

Bol vytvorený model traumatickej pankreatitídy pri potkanoch, pri ktorom sa hodnotili a porovnávali terapeutické účinky mezenchymálnych kmeňových buniek pupočníka a ich exozómov. Zistilo sa, že tieto exozómy sa dokážu usadiť v poškodenom pankreatickom tkanive, spomaliť zánik pankreatických buniek a kontrolovať zápalovú reakciu, čím uľahčujú obnovu pankreatického tkaniva.

Zdroj:

Han, L. – Zhao, Z. – Chen, X. et al.: Human umbilical cord mesenchymal stem cells-derived exosomes for treating traumatic pancreatitis in rats. Stem Cell Res Ther 13, 221 (2022). https://doi.org/10.1186/s13287-022-02893-1