K môjmu bratovi mám špecifický vzťah,“ hovorí Lucia a láskavo pozrie na svojho brata Patrika, ktorý jej zachránil život. Od úrazu k leukémii. Život sa môže zvrtnúť v sekunde. Svoje o tom vedia aj rodičia dnes už dvadsaťtri ročnej vysokoškoláčky zo Spišského Podhradia.
„K môjmu bratovi mám špecifický vzťah,“ hovorí Lucia a láskavo pozrie na svojho brata Patrika, ktorý jej zachránil život.
Od úrazu k leukémii: Život sa môže zvrtnúť v sekunde. Svoje o tom vedia aj rodičia dnes už dvadsaťtri ročnej vysokoškoláčky zo Spišského Podhradia.
„Keď mala Lucka sedem rokov, stal sa jej v škole úraz, museli sme ísť do nemocnice. Tam zistili, že má vyšší počet bielych krviniek. Poslali nás na ďalšie vyšetrenia, kde sa potvrdila chronická myeloidná leukémia. V tom momente sa vám zrúti celý svet,“ spomína matka na najťažší okamih.
Dcérka potrebovala transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek, vhodný darca nebol. Náhoda však chcela, že presne v ten mesiac, v septembri, keď mala Lucia osudný úraz, jej mama otehotnela. Na ceste bol Patrik, ktorý so sebou prinášal dar – pupočníkovú krv.
Malý brat, veľký záchranca:
„Pravdepodobnosť zhody transplantačných znakov u súrodenca je dvadsaťpäť až tridsať percent. Nechceli sme si nechať ujsť možnosť odberu pupočníkovej krvi,“ vysvetľuje primárka Transplantačnej jednotky kmeňových krvotvorných buniek v DFNsP v Bratislave MUDr. Júlia Horáková, PhD.
Po odbere pupočníkovej krvi prišla dobrá správa. Malý Patrik bol vhodný darca. Buniek však nebolo dosť, a tak lekári počkali, kým chlapček dovŕši jeden rok, odobrali mu kostnú dreň a doplnili ňou pupočníkovú krv. Lucia podstúpila transplantáciu v roku 1999. Bola vôbec prvým dieťaťom na Slovensku, ktoré využilo pupočníkovú krv od súrodenca. „Do dnešného dňa máme odtransplantovaných päť detí od zhodných súrodeneckých darcov a v ďalších štyroch prípadoch po Lucke bolo množstvo odobratej pupočníkovej krvi dostatočné,“ konštatuje primárka Júlia Horáková.