Liečba rohovkovej slepoty je obzvlášť závažný problém v rozvojovom svete, kde sa vyskytuje množstvo prípadov poškodenia oka chemicky alebo úrazom, pričom komplexná liečba pomocou transplantácie či štepov z plodovej blany nie je pre väčšinu populácie dostupná.
Inžinieri zo Sheffieldskej univerzity vyvinuli novú technológiu, pomocou ktorej vedia aplikovať kmeňové bunky do oka. Dúfajú, že táto technológia pomôže pri prirodzenej oprave očí poškodených pri nehode alebo následkom choroby. Miliónom ľudí na celom svete by mohla pomôcť zachovať si alebo dokonca opäť získať zrak!
Výsledky prieskumu boli publikované v časopise Acta Biomaterialia. Výskumný tím v nich popisuje nový spôsob vytvorenia membrán, ktoré pomáhajú pri vštepovaní kmeňových buniek do oka, napodobňujúc pritom štruktúrne vlastnosti samotného oka. Kombinácia techník známych ako mikrostereolitografia a elektrostatické zvlákňovanie umožňuje vedcom vytvoriť disk biologicky rozložiteľného materiálu, ktorý môže byť upevnený na rohovku. Disk je naplnený kmeňovými bunkami, ktoré sa následne rozmnožia a umožnia telu vyliečiť oko prirodzenou cestou. Najdôležitejšia vlastnosť disku je jeho štruktúra zložená z výklenkov a vrecúšok, ktoré uskladnia a chránia kmeňové bunky, pričom napodobňujú výklenky nachádzajúce sa na obvode zdravej rohovky.
„Materiál v strede disku je tenší ako na obvode, vďaka čomu sa rýchlejšie rozloží a umožní kmeňovým bunkám množiť sa na povrchu oka a tým opraviť rohovku,” vysvetľuje pracovníčka EPSRC, Dr. Ílida Ortega Asencio, z Technickej Fakulty Sheffieldskej univerzity.