Nádorové ochorenia krvi, krvotvorných orgánov a lymfatického systému (napr. leukémie a lymfómy) sú mimoriadne závažné ochorenia, ktorých liečba je náročná. Nádej poskytuje transplantácia krvotvorných buniek, ktorá je pre niektorých pacientov jedinou možnosťou liečby.
Krvotvorné kmeňové bunky sú bunky, ktoré dokážu vytvárať červené i biele krvinky. Získať ich môžeme z kostnej drene, pupočníkovej a periférnej krvi.
Práve krvotvorné bunky pupočníkovej krvi sú špecifické tým, že po ich transplantácii je u pacienta menšie riziko návratu ochorenia a reakcie štepu proti hostiteľovi. Reakcia štepu proti hostiteľovi je vážna (v niektorých prípadoch život ohrozujúca) komplikácia, kedy bunky imunitného systému darcu bojujú proti imunitným bunkám pacienta. Aj preto je pupočníková krv predmetom mnohých výskumov a klinických štúdií.
Veľká pozornosť sa venuje tiež možnosti namnoženia krvotvorných kmeňových buniek. Dôvodom je fakt, že v niektorých prípadoch vhodná jednotka pupočníkovej krvi pre konkrétneho pacienta obsahuje menší počet krvotvorných kmeňových buniek, ako je pre liečbu potrebné.
Tejto problematike sa v roku 2018 venoval tím odborníkov z Kanady. Z výsledkov štúdie vyplynulo, že množenie (expanzia) krvotvorných buniek pupočníkovej krvi je účinný a bezpečný spôsob, ktorý umožňuje pri liečbe použiť jednotky pupočníkovej krvi aj s menším množstvom krvotvorných buniek. Komplikácie súvisiace s prihojením štepu a riziko opätovného návratu ochorenia sa pritom oproti použitiu bežných buniek pupočníkovej krvi nezvýšili. Prihojenie štepu je proces, počas ktorého sa transplantované krvotvorné kmeňové bunky usídlia v kostnej dreni a začnú vytvárať zdravé krvinky.
Zdroj: https://www.thelancet.com/journals/lanhae/article/PIIS2352-3026(19)30202-9/fulltext