sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Informácie o využití pupočníkovej krvi nájdete tu
Alex

Alexov Príbeh – Liečba detskej mozgovej obrny pomocou kmeňových buniek

Trojročný chlapec Alex Stan odletel začiatkom marca do USA. Alex má detskú mozgovú obrnu a ako prvé rumunské dieťa s touto diagnózou ho liečia transplantáciou kmeňových buniek z pupočníkovej krvi.

Skupina Cord Blood Center sponzorovala cestu Alexa aj jeho rodiny a finančne zabezpečovala aj samotnú liečbu vlastnou pupočníkovou krvou v Duke University Hospital, jednej z najlepších nemocníc v USA. Chlapca liečili pod dohľadom priekopníčky v liečbe pupočníkovou krvou a svetoznámej odborníčky Dr. Joanne Kurtzbergovej.

Gunther Ceusters„Sme šťastní, že môžeme byť prvou rodinnou bankou pupočníkovej krvi, ktorá v strednej Európe poskytuje túto možnosť. Použitie vlastnej pupočníkovej krvi v Alexovom prípade znovu potvrdilo vysokú kvalitu transplantátov pripravovaných odborníkmi v laboratóriách Cord Blood Center Group.“
Gunther Ceusters


Alexov príbeh

Jeden (ne)obyčajný deň

MackoAlexov príbeh by mohol byť príbehom kohokoľvek z nás. Narodil sa zdravý, ale v jedenástich mesiacoch sa mu prihodilo niečo, čo mu navždy zmenilo život: pri jedle mu zaskočilo a následná zástava dychu viedla k mozgovej obrne.

Po nehode sa celá rodina snažila, aby mal Alex zabezpečenú čo najlepšiu starostlivosť. Ešte v ten istý večer priletel z Rakúska špecialista na detskú intenzívnu starostlivosť z AKH Viedeň, jednej z najväčších európskych nemocníc.

Alex a rodičia

Boj o život

Nasledovali mesiace v rôznych nemocniciach v Európe a množstvo terapií. Alex nebol po nehode schopný pohybovať sa, ani sám prijímať potravu. Viac ako dva roky sa jeho rodina snaží robiť všetko, čo je v jej silách, aby si chlapec udržal svaly v dobrej kondícii a jeho stav sa mohol zlepšiť.

Alexov denný rozvrh zahŕňa pohybovú terapiu, terapiu na zlepšenie schopnosti príjmu potravy, masáže, akupunktúru, osteopatiu, hydroterapiu a hippoterapiu.

prof. dr. Günther Bernert„Keď som Alexa prvý raz uvidel, nemohol takmer nijako kontrolovať polohu alebo pohyby svojho tela a ani komunikovať so svetom okolo seba. Túto situáciu a poškodenie mozgu následkom hypoxie sme sa snažili zlepšiť pomocou dlhodobej terapie.“

prof. Dr. Günther Bernert, neurológ z detskej nemocnice gottfried von preyer, Viedeň

Preventívne opatrenie pri narodení

Keď sa Alex narodil, jeho rodičia uchovali pupočníkovú krv v rodinnej banke Cord Blood Center. Nadobudli totiž presvedčenie, že v oblasti liečby kmeňovými bunkami prichádza k novým objavom. Počas Alexovej liečby sa dozvedeli o nemocnici Duke University a keď im Cord Blood Center ponúkol liečbu, rozhodli sa pre ňu.

Koncom roku 2012 Alexa prijali na liečbu pomocou infúzie vlastných kmeňových buniek v USA. Aj keď od nehody uplynuli dva roky, stále existuje veľká nádej, že Alexove vlastné kmeňové bunky sa uchytia v poškodených oblastiach.


Nikdy nemôžete povedať, že ste nemohli urobiť viac

Sústredíme sa na budúcnosť

Alexovi rodičia sú optimisti, ale snažia sa zachovať si určitú dávku skepticizmu.

„Veríme, že sa to zlepší, ale zároveň nechceme definovať, čo zlepšenie presne znamená. Snažíme sa obmedziť pocit bezmocnosti, utrpenia a bolesti tým, že sa sústredíme na budúcnosť, na náš cieľ, nie na minulosť. Ako rodič nemôžete nikdy povedať, že ste urobili dosť, a nikdy nemôžete prestať.“
George Stan, Alexov otec

Šanca na uzdravenie

Alexov ošetrujúci lekár prof. Dr. Günther Bernert podporuje toto rozhodnutie:

prof. dr. Günther Bernert„Som si istý, že transplantácia kmeňových buniek z pupočníkovej krvi môže z dlhodobého hľadiska prispieť k zlepšeniu zdravotného stavu a rehabilitácie detí s rôznymi poškodeniami mozgu. V súčasnosti však nemáme dostatok informácií, aby sme s určitosťou mohli povedať, ktoré poškodenia najlepšie reagujú na tento liečebný postup.

šanca na uzdravenie V Alexovom prípade boli dva roky venované všetkým ostatným liečebným metódam, preto je vhodný čas začať s inou liečebnou metódou a dať mu šancu na zlepšenie.“

prof. Dr. Günther Bernert, neurológ z detskej nemocnice gottfried von preyer, Viedeň

Prof. Joanne Kurtzberg, ktorá vedie experimentálnu liečbu na Duke University Hospital, je vo svojich odhadoch trochu konkrétnejšia:

profesorka Dr. Joanne Kurtzbergová“Myslím si, že u Alexa niečo uvidíme najskôr o tri až šesť mesiacov. Je veľmi ťažké predpovedať, ale myslím si, že by mohol byť čulejší, viac si uvedomovať svoje okolie, byť viac v interakcii s rodičmi. Zvyčajne vidíme zmeny v kognitívnych funkciách, vo funkcionalite myslenia mozgu ešte predtým, ako uvidíme zmeny v motorických schopnostiach. Takže očakávam, že spočiatku bude trochu bdelejší, bude si viac uvedomovať, čo sa deje, a bude trocha lepšie komunikovať.”

Prof. Joanne Kurtzberg, Duke University Hospital, USA

Krvinka Malvínka


Projekt Pomocná ruka

Skupina Cord Blood Center nielen uchováva pupočníkovú krv, ale zároveň pomáha svojim klientom, ktorí potrebujú transplantáciu. Vízia našej spoločnosti je umožniť čo najširšie využitie kmeňových buniek z pupočníkovej krvi na liečbu pacientov v súlade s trendmi vo svetovej medicíne.

Alexova liečba je súčasť unikátneho projektu Pomocná ruka, v ktorom Cord Blood Center Group vyhľadáva pre pacientov pracoviská, schopné využiť pupočníkovu krv na ich liečbu, organizuje prístup k liečbe a finančne ju zabezpečuje.

Ďalší príbeh

Liečba, poskytovaná Alexovi, je experimentálna, jej účinnosť však už bola preukázaná na iných pacientoch. Okrem Alexa budú čoskoro v nemocnici Duke University liečiť aj ďalšiu klientku Cord Blood Center, päťročné slovenské dievčatko s diagnózou detskej mozgovej obrny. Cord Blood Center Group uhradí všetky náklady na cestu aj liečbu, rovnako ako v prípade Alexa.