sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Informácie o využití pupočníkovej krvi nájdete tu

Lettiin príbeh: Od podozrenia na pruh k úspešnej liečbe neuroblastómu vlastnou pupočníkovou krvou

Letti nemala ani dva roky, keď sa jej život otočil naruby. Dovtedy zdravé dievčatko muselo spolu s rodičmi prekonať náročnú cestu k uzdraveniu, aby sa dnes mohlo opäť bezstarostne usmievať. Pomohla jej k tomu jej vlastná pupočníková krv, ktorú mala uskladnenú v rodinnej banke pupočníkovej krvi Cord Blood Center.

Začalo to vcelku nevinne v septembri 2016. Pri bežnom vyšetrení sa pediatrovi nepozdávala Lettiina brušná dutina, a tak s podozrením na pruh (herniu) podstúpila ďalšie vyšetrenia. Pri ultrazvuku však lekári nič nenašli, no odporučili kontrolu o 5 mesiacov. Práve na ďalšom kontrolnom vyšetrení, 10. marca 2017, sa ukázalo, že Letti má zväčšenú ľavú obličku so zhubným útvarom. Lekári sa okamžite spojili s onkologickým oddelením nemocnice v Miškovci, kde predbežne potvrdili, že by mohlo ísť o Wilmsov tumor – vo všeobecnosti dobre liečiteľné zhubné ochorenie, štatisticky až s 80 %-nou úspešnosťou liečby.

Nevedeli, čo ich čaká

„Povedali nám, aby sme nasledujúce dni trávili s dcérkou čo najviac vonku, pretože nás čakajú rôzne zákroky v nemocnici,“ spomína Lettiin otec. Podstúpili rôzne vyšetrenia a začali s príslušnou chemoterapiou, no liečba nezaberala. Medzičasom sa objavili aj metastázy, čím sa ukázalo, že ochorenie, ktorému Letti čelí, je zrejme závažnejšie. „Po histologickom vyšetrení vzoriek nálezu sa v polovici mája 2017 definitívne potvrdilo, že čelíme vážnejšiemu ochoreniu, a to štvrtému štádiu neuroblastómu. Zároveň sme sa od lekára dozvedeli, že existuje len 30 %-ná pravdepodobnosť uzdravenia. Ak však bude operácia vedúca k odstráneniu nádoru úspešná, pravdepodobnosť by sa mohla zvýšiť na 50 %,“  dodáva otec so slzami v očiach.

Prvotná liečba nezaberala

Letti v nemocnici.

Pred operáciou absolvovala Letti nemocničnú liečbu chemoterapiou, celkovo išlo o 16 terapií. Hrdinsky ich zvládala aj napriek tomu, že veľmi schudla a mala zavedenú nosovú sondu. Do leta 2017 bola Letti prakticky stále v nemocnici, avšak liečba nenapredovala podľa očakávaní. Veľkosť nádoru (približne 6 x 3 cm) sa prakticky nezmenila a jedným z mála pozitív bol mierny ústup metastáz. „Žiaľ, už v tomto období sme šance predpovedané lekárom vôbec nespochybňovali. Vedeli sme, že jedinou nádejou na vyliečenie bude odstránenie nádoru formou operácie,“ vykresľuje situáciu starostlivý otec. „Zákrok, chirurgmi označený za vysokorizikový až život ohrozujúci, sa konal 29. septembra 2017 v nemocnici Borsod-Abaúj-Zemplén v Miškovci. Takmer 7-hodinová operácia prebehla uspokojivo a lekárom sa podarilo odstrániť všetky nádorové tkanivá. Vzhľadom na štádium ochorenia však lekári museli odstrániť spolu s nádorom aj celú ľavú obličku. Našťastie sa Letti zotavila veľmi rýchlo a zložitej životnej situácií čelila ako ozajstná bojovníčka.“ Toto však bola iba vyhratá bitka v pomyselnej vojne.

Keďže neuroblastóm je obzvlášť malígnym neoplastickým ochorením s veľmi vysokým rizikom recidívy s metastázami, bolo nutné, aby Letti dostala vysokú dávku chemoterapie, ktorá by usmrtila zostatkové bunky neuroblastómu. Počas chemoterapie však zanikajú aj zdravé biele krvinky, ktoré sú základom imunity ľudského tela. Obnova funkcie kostnej drene, teda krvotvorby, sa dá dosiahnuť tromi spôsobmi – buď transplantáciou kostnej drene, periférnej krvi alebo pupočníkovej krvi.

Transplantácia vlastnej pupočníkovej krvi – účinná podporná liečba

Keďže Lettiini rodičia sa pri pôrode rozhodli pre odber a uskladnenie jej vlastnej pupočníkovej krvi, lekár sa rozhodol práve pre túto formu transplantácie na obnovu krvotvorby. Po chemoterapii bolo nutné umiestniť Letti do špeciálneho sterilného priestoru, aby sa predišlo akýmkoľvek možným zdravotným komplikáciám kvôli jej oslabenému imunitnému systému. Aj samotné návštevy rodičov si vyžadovali dodržiavanie prísnych opatrení – dvojitý sterilný plášť, dve vrstvy sterilných čiapok a rovnako aj rukavíc. Letti pobudla v sterilnom prostredí približne mesiac a liečba bola ukončená transplantáciou jej vlastnej pupočníkovej krvi.

Rekonvalescencia prebehla podľa očakávaní. Letti tak mohli už v polovici novembra premiestniť na štandardné oddelenie a 3 dni pred Vianocami ju prepustili do domácej opatery. „Bol to najkrajší vianočný darček pre celú rodinu,“ šťastnému otcovi sa pri spomienke tisnú slzy do očí. „A naviac, kontrolné vyšetrenia ukázali, že žiadna ďalšia liečba nie je potrebná a Letti je už od roku 2018 bez akéhokoľvek nádoru či metastázy.“

Ako jedno rozhodnutie zmenilo náš život

Letti po liečbe a s úsmevom na tváričke.

Aj keď pri narodení Letti nemali jej rodičia závažný dôvod pre uchovanie pupočníkovej krvi, rozhodli sa tak na základe skúseností príbuzných, ktorí ju nechali odobrať a uskladniť v rodinnej banke pupočníkovej krvi Cord Blood Center pre potreby ich dieťatka. Práve od nich mali informácie týkajúce sa odberu pupočníkovej krvi a poznali aj jej výhody. „Navyše, v súčasnosti sa medicína vyvíja do takej miery, že ponúka viacero nádejných možností liečby. My sme našu dcérku nechceli o túto šancu pripraviť, čo sa v konečnom dôsledku ukázalo ako správne rozhodnutie,“ vysvetľuje Lettiin otec, ktorý zároveň odkazuje ostatným rodičom, ktorí sa pre odber pupočníkovej krvi ešte len rozhodujú: „Pupočníková krv sa dá využiť buď ako hlavná, ale aj ako podporná liečba mnohých závažných ochorení. Nikdy neviete, čo prinesie budúcnosť a môžete ňou zachrániť život svojho dieťaťa. A my sme sa pri pôrode rozhodli správne!“

Lettiina pupočníková krv bola odobraná a uskladnená v rodinnej banke Cord Blood Center, ktorá má zastúpenie v 7 európskych pobočkách – Švajčiarsko, Rakúsko, Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Rumunsko a Taliansko.