sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Informácie o využití pupočníkovej krvi nájdete tu

Je očkovanie proti Covid-19 v tehotenstve bezpečné?

Počas tehotenstva sa na nás sypú rôzne odporúčania a zákazy. Očkovanie v tehotenstve však dokáže ochrániť vás aj vaše dieťatko pred vážnymi komplikáciami. Preto lekári dnes okrem vakcíny proti chrípke a kombinovanej vakcíne proti čiernemu kašľu, tetanusu a záškrtu odporúčajú budúcim maminkám i očkovanie proti Covid-19.

Očkovanie s bruškom… Áno, alebo nie?

Odborníci očkovanie počas tehotenstva odporúčajú a podporujú ho aj viaceré uznávané odborné organizácie a spoločnosti (WHO, CDC, JCVI, ACOG, MHRA). Napriek tomu je  dôležité, aby lekár pred podaním vakcíny proti Covid-19 individuálne posúdil váš:

  • zdravotný stav,
  • riziko expozície (pravdepodobnosť nakazenia sa),
  • ochorenia, na ktoré sa liečite,
  • vek a ďalšie faktory.

Ak otehotniete po podaní 1. dávky vakcíny, máte viacero možností, môžete napríklad 2. očkovanie absolvovať v plánovanom termíne alebo si ho môžete presunúť aj na neskôr (počas druhého trimestra).

Prínosy očkovania v tehotenstve

  1. S vysokou pravdepodobnosťou sa znížia riziká, ktoré so sebou ochorenie v tehotenstve prináša (komplikovaný priebeh, predčasný pôrod, predčasné pretrhnutie plodových obalov…)
  2. Podľa získaných poznatkov sa imunita prenesie cez placentu na plod (prípadne cez materské mlieko na dieťatko).
  3. Po očkovaní proti Covid-19 nastane v organizme výrazná imunitná odpoveď, ktorá prebehne bez rizika spojeným so samotným ochorením.

Ktorú vakcínu si vybrať

Počas očkovania proti Covid-19 sú podávané neživé vakcíny, ktoré nedokážu vyvolať ochorenie. Vakcinácia počas tehotenstva má teda prebiehať štandardne. Znamená to, že všetky zatiaľ schválené vakcíny sú rovnako vhodné, aj keď s očkovaním tehotných máme najviac skúseností v spojitosti s mRNA vakcínami (Comirnaty (Pfizer) alebo Spikevax (Moderna)).

Očkovanie a umelé oplodnenie

Očkovanie proti Covid-19 nezatracujte ani ak ste podstúpili, alebo plánujete podstúpiť, umelé oplodnenie. Medzi oplodnením a očkovaním nie je nutné dodržať žiadny špecifický časový rozostup. Avšak je vhodné mať odstup aspoň pár dní medzi očkovaním a procedúrami spojenými s umelým oplodnením z dôvodu rozlíšenia reakcie na očkovanie alebo na samotnú procedúru.

Tehotenstvo je výnimočné a citlivé obdobie v živote každej z nás a preto robíme všetko pre zdravý vývoj nášho dieťatka. Napriek tomu, že sa s vírusom Covid-19 učíme žiť, v súčasnosti už existujú výsledky zvieracích štúdií i register dát zostavený z výsledkov viac ako 130 000 zaočkovaných tehotných žien. Získané poznatky naznačujú, že neexistujú varovné signály, ktoré by očkovanie u budúcich maminiek vylučovali. Naopak, je veľmi pravdepodobné, že očkovanie je pre budúcu maminku i dieťatko bezpečnejšie, ako prekonanie ochorenia Covid-19.

Tehotné ženy sa aj na Slovensku očkujú čím ďalej tým častejšie a zaujíma ich, či sa cez placentu dostali k ich deťom protilátky. Pri odbere perinatálnych tkanív – pupočníkovej krvi, tkaniva pupočníka a placenty je možné otestovať pupočníkovú krv na prítomnosť špecifických protilátok, či už po prekonaní ochorenia Covid-19 alebo po očkovaní. Takýmto spôsobom sa dá zistiť, či očkovanie v tehotenstve poskytlo čiastočnú ochranu dieťatku po narodení bez potreby invazívneho odberu krvi novorodenca.  

Zdroje:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/recommendations/pregnancy.html
https://www.rcog.org.uk/en/guidelines-research-services/coronavirus-covid-19-pregnancy-and-womens-health/covid-19-vaccines-and-pregnancy/covid-19-vaccines-pregnancy-and-breastfeeding/
https://www.acog.org/news/news-releases/2021/07/acog-smfm-recommend-covid-19-vaccination-for-pregnant-individuals
https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmoa2104983
https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/2782047?fbclid=IwAR3ruON9XvW8gUEfXahJJBwUV_TgXE4dLbgs9-PGXifO-u46qJdLlgO6k_s