sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Informácie o využití pupočníkovej krvi nájdete tu
Bábätko s poškodeným mozgom dostalo vlastnú pupočníkovú krv

Bábätko s poškodeným mozgom dostalo vlastnú pupočníkovú krv

Keď sa Jack narodil, nedýchal. Lekárom sa však podarilo ho oživiť. Čoskoro však museli oznámiť rodičom Stephenovi a Kim zlé správy. Ich syn mal hypoxicko-ischemickú encefalopatiu (HIE), poškodenie mozgu spôsobené nedostatkom kyslíka. Jack by pravdepodobne trpel rozsiahlymi poznávacími a fyzickými problémami.

Rodičia kontaktovali banku pupočníkovej krvi v Toronte, kde uložili Jackove kmeňové bunky a po niekoľkých stretnutiach s riaditeľom laboratória Dr. Ayubom Lulatom a novorodeneckými špecialistami v nemocnici, sa lekári rozhodli vykonať experimentálnu liečbu.

Možnosti pre budúcu liečbu

Jack mal len 12 dní, keď dostal infúziu s vlastnými kmeňovými bunkami. Stal sa tak najmladšou osobou vôbec, ktorá podstúpila takúto liečbu v Kanade a bol prvým v krajine, ktorý bol liečený na HIE kmeňovými bunkami. Ale môže byť prvým z mnohých. Vo vedeckých a lekárskych kruhoch predpovedajú začiatok novej éry v liečbe HIE, autizmu a iných mozgových porúch.

Len niekoľko dní po infúzii bol Jack po prvýkrát bez intravenóznych hadičiek a pil z fľaše.

„To bol deň, kedy sme konečne stretli nášho syna,“

hovorí Kim, jeho matka.

Jack, ktorý oslávil druhé narodeniny minulé leto, teraz prosperuje. Má mozgovú obrnu a čelí výzvam, ale jeho rozvoj ďaleko presiahol očakávania lekárov. Je omnoho viac bdelší a obratnejší než sa očakávalo vzhľadom na rozsah poškodenia jeho mozgu pri narodení.

„Myslíme si, že transplantácia kmeňových buniek zohrala úlohu a stále ju aj zohráva v jeho pokroku,“

hovorí Kim.

Jackova neonatologička potvrdzuje tento názor.

„Na základe popisov, ktoré mi dali jeho rodičia a lekári, ktorí sa starali o Jacka, by som očakávala, že jeho postihnutie bude omnoho závažnejšie než je v súčasnosti,“  

hovorí Dr. Karen Papeová. Pôsobí aj ako klinická neuro-vedkyňa, ktorá testovala stovky detí s HIE.

„Jack robí trvalé zlepšenia a reaguje na intenzívne liečebné programy.“

Použitie kmeňových buniek, ktoré sa môžu samé obnovovať, a za určitých okolností sa môžu stať tkanivom alebo orgánom, sa preukázali ako efektívne v liečbe krvných porúch a určitých druhov rakoviny. Na preukázanie, že sú efektívne v liečbe neurologických postihnutí je potrebné viac dôkazov, ale prvé výsledky sú nádejné.

Dr. Joanne Kurtzbergová, výskumníčka na Duke University v Durhame a riaditeľka Karolínskej banky pupočníkovej krvi, vedie klinické štúdie s cieľom určiť, či pupočníková krv môže pomôcť pri náprave mozgu u pacientov, ktorí mali mŕtvicu alebo trpia mozgovou obrnou, HIE alebo autizmom. Ich prvá fáza pokusu potvrdila, že liečba je bezpečná. Podobné klinické pokusy sú plánované alebo už prebiehajú vo viacerých krajinách.

Steve a Kim narazili na tieto zistenia počas skúmania HIE a využili ich v pokuse presvedčiť lekárov v Toronte, aby dali Jackovi infúziu s kmeňovými bunkami pupočníkovej krvi.

Pri väčšine neurologických stavov, lieky nenapravujú poškodenie, hovorí dr. Kurtzbergová.

„Myslím si, že pravdepodobnejšie to dokážu kmeňové bunky, pretože sú sofistikované. Ak sa to preukáže ako pravdivé, otvorilo by to úplne novú cestu liečby vážnych neurologických chorôb – a to je veľmi vzrušujúce.“

„Predbežné výsledky výskumu z Duke University naznačujú, že skorá transplantácia kmeňových buniek z pupočníkovej krvi je efektívna,“ dodáva dr. Papeová. „Klinický popis Jackovho zlepšenia v priebehu 24 hodín po transplantácii bol pozoruhodný. Vyzerá, že to má veľký klinický účinok.“

„Vieme, že výskum stále pokračuje, ale veríme, že kmeňové bunky z pupočníkovej krvi pomohli nášmu synovi a myslíme si, že by to mohlo pomôcť aj iným deťom. Len si predstavte možnosti pre budúcu liečbu,“

hovorí Kim.

Jack je šťastný, energický malý chlapec, ktorý sa rád hojdá a praská bubliny, ktoré mu fúka jeho matka.

„Nedá sa ani vyjadriť, koľko radosti nám prináša a koľko nádeje vkladáme do jeho budúcnosti,“

hovorí Kim.

Zdroj: parentsguidecordblood.org