Viete, čím je významný rok 1988? V tomto roku bola prvýkrát na svete úspešne vykonaná transplantácia pupočníkovej krvi. Tento revolučný zákrok zachránil život malému chlapcovi menom Matthew Farrow, ktorý trpel Fanconiho anémiou, zriedkavým ochorením kostnej drene.
Cesta k záchrane
Príbeh sa začína v USA. Tradičná transplantácia kostnej drene neprichádzala do úvahy, keďže sa nenašiel vhodný darca a Matthewove šance na prežitie boli mizivé. V tom čase však vznikla nová nádej vďaka priekopníckemu výskumu Dr. Hala Broxmeyera a jeho tímu. Dokázali, že pupočníková krv, bohatá na krvotvorné kmeňové bunky, má potenciál obnoviť krvotvorbu rovnako efektívne ako bunky z kostnej drene.
Matthewova matka čakala ďalšie dieťa – Matthewovu sestričku Dorothy. Dr. Arleen Auerbachová vyvinula test na diagnostiku pacientov s Fanconiho anémiou a tento test vykonala u Dorothy ešte pred jej narodením. Zistilo sa, že je zdravá a jej pupočníková krv je kompatibilná s Matthewom.
Dr. Auerbachová spolupracovala s Dr. Broxmeyerom a spoločne predpokladali, že pupočníkovú krv od zdravého súrodenca by bolo možné odobrať, uložiť do banky a neskôr použiť na transplantáciu chorého súrodenca.
V tom čase sa pupočníková krv u ľudí ešte nikdy nepoužila, a transplantácia pupočníkovej krvi sa považovala za neznámy a vysoko rizikový zákrok. V USA táto liečba nebola možná. Nádej ponúklo Francúzsko, keďže Francúzsky národný etický výbor povolil transplantáciu pupočníkovej krvi. Jedným z faktorov, ktoré prispeli k rozhodnutiu výboru, bolo, že odber pupočníkovej krvi nepredstavoval žiadne riziko pre novorodenca, zatiaľ čo odber kostnej drene je invazívny postup.
Keď sa narodila Matthewova sestra Dorothy, odobrali jej pupočníkovú krv a odoslali ju do laboratória Dr. Broxmeyera, kde bola spracovaná a zmrazená. Zároveň lekári zorganizovali cestu Matthewa, jeho sestry a ich rodičov do Paríža, kde v nemocnici Hôpital Saint-Louis profesorka Dr. Eliane Gluckmanová vykonala transplantáciu. Dr. Broxmeyer prevážal pupočníkovú krv do Francúzska v špeciálnom prepravnom boxe, aby ju udržal pri ultra nízkych teplotách.
Historický moment
V roku 1988 mala profesorka Gluckmanová viac skúseností s transplantáciou pacientov s Fanconiho anémiou než ktokoľvek iný na svete. 6. októbra 1988 v Paríži uskutočnila historický zákrok. Prof. Gluckmanová transplantovala Matthewovi pupočníkovú krv jeho sestry. Po 22 dňoch napätia sa stav malého chlapca začal zlepšovať. Jeho telo prijalo zdravé bunky od sestry a krvotvorba sa postupne obnovila.
Matthew a jeho rodina sa vrátili domov do Severnej Karolíny o šesť mesiacov neskôr, kde zdravotnú starostlivosť prevzala nemocnica Duke. Transplantačný program tam v tom čase ešte nebol zavedený, spustili ho o dva roky neskôr. V roku 1993 vykonali v Duke ako prví na svete transplantáciu pupočníkovej krvi od nepríbuzného darcu u 4-ročného chlapca s leukémiou.
Medzinárodná spolupráca – kľúč k úspechu
Tento priekopnícky zákrok by sa nemohol uskutočniť bez úzkej spolupráce vedcov a lekárov z rôznych krajín. Ukázal silu medzinárodného úsilia v boji proti závažným ochoreniam a v hľadaní inovatívnych liečebných postupov. Pupočníková krv odobratá v USA putovala cez Atlantik až do Paríža, kde sa historický zákrok uskutočnil.
Dr. Arleen Auerbachová z Rockefellerovej univerzity v New Yorku vyvinula metódu prenatálnej diagnostiky Fanconiho anémie a vykonala ju u Dorothy. Dr. Hal Broxmeyer zo Sloan-Ketteringovho inštitútu v New Yorku spracoval a uskladnil pupočníkovú krv. Zmrazená pupočníková krv bola letecky prepravená z laboratória v Indianapolise do Paríža, kde Dr. Eliane Gluckmanová z nemocnice Hôpital Saint-Louis 6. októbra 1988 vykonala transplantáciu.
Vďačnosť a uznanie
Okrem lekárov a vedcov si zaslúžia uznanie aj rodičia pacienta, ktorí súhlasili s uchovaním pupočníkovej krvi svojho dieťaťa a jej použitím na transplantáciu. Ich odvážne rozhodnutie pomohlo zachrániť život ich syna a zároveň otvorilo cestu na záchranu životov mnohých ďalších pacientov.
Matthewov príbeh sa stal medzinárodným symbolom nádeje pre pacientov s vážnymi ochoreniami krvi a imunity. Jeho záchrana ukázala svetu obrovský potenciál pupočníkovej krvi a podnietila rozvoj pupočníkových bánk po celom svete.
Od roku 1988 sa pupočníková krv použila pri viac ako 60 000 transplantáciách. V súčasnosti sa používa na liečbu desiatok závažných ochorení vrátane mnohých foriem rakoviny, porúch imunitného systému, krvných porúch a metabolických ochorení.