Prvá austrálska štúdia skúma, či kmeňové bunky z pupočníkovej krvi od súrodencov pomôžu pri zlepšení mobility a kognitívnych funkcií u detí s detskou mozgovou obrnou.
Skoršie klinické štúdie a štúdie na zvieratách ukázali, že infúzia vlastnej pupočníkovej krvi pacienta alebo od anonymného zhodného darcu môže spôsobiť pokroky v motorickej funkcii.
Ale vzhľadom na to, že pupočníková krv pacientov často nebola uschovaná a zhodných darcov je zložité nájsť, výskumníci z výskumného ústavu Murdoch Childrens Research Institute ako prví testujú bezpečnosť strednej cesty – použitie pupočníkovej krvi súrodencov, ktorá bola odobratá pri ich narodení a zmrazená. Táto krv bude slúžiť ako základ infúznej liečby pomocou kmeňových buniek. Do prvej línie štúdie o bezpečnosti môžu byť zaradení pacienti do 11 rokov, ktorí súčasne majú súrodencov s uchovanou pupočníkovou krvou. Zúčastneným deťom bude podaná jediná infúzia a budú sledovaní počas 14 mesiacov.
Medicínsky riaditeľ austrálskej banky pupočníkovej krvi, ktorá štúdiu spolufinancuje povedal, že novo vznikajúce štúdie v zámorí naznačujú, že terapia kmeňovými bunkami pôsobí na princípe obnovenia už existujúcich nervových prepojení, nie vytváraním nových.
„Nemyslíme si, že ide o priamu reparáciu, ale o fakt, že tieto bunky uvoľňujú aktívne proteíny stimulujúce reparáciu,“
povedal docent Kirkland.
Mamička Shae Finningan plánuje uchovať pupočníkovú krv svojho bábätka pri jeho narodení. Je 25%-ná šanca, že pupočníková krv jej bábätka bude vhodná pre jej trojročnú dcérku Améliu, ktorá má stredne ťažký stupeň detskej mozgovej obrny. Ak sa zhoda potvrdí, bude môcť dostať infúziu pupočníkovej krvi prostredníctvom tejto štúdie.
„Možnosť akéhokoľvek zlepšenia, hoci aj o 1% alebo 10% je veľmi povzbudzujúce,“
povedala pani Finningan.
„Len zlepšenie jej svalovej mobility a epilepsie by bolo veľkým úspechom.“
Vedúci centra vrodených porúch a rehabilitačného výskumu profesor Dinah Reddihough povedal, že bolo veľmi dôležité rodinám postihnutým najbežnejšou detskou poruchou odporučiť liečbu založenú na dôkazoch.
„Mnoho rodín cestuje do zahraničia do krajín bez právnej regulácie, kde utrácajú množstvo peňazí za liečbu kmeňovými bunkami,“
povedal profesor Reddihough.
„Nikto poriadne nevie aký typ kmeňových buniek tam v skutočnosti dostávajú. Chodia na miesta, kde to môže byť nebezpečné, takže je potrebné, aby sme bezpečnosť testovali tu.“
Zdroj: heraldsun.com.au