sme tu pre vás: Klientske centrum Gallayova 11, BA
  kontakt: 0800 11 12 33

Informácie o využití pupočníkovej krvi nájdete tu
100 výherkyňa bezplatného odberu pupočníkovej krvi

100 výherkyňa odberu pupočníkovej krvi

Na Slovensku už  skoro 20 rokov pôsobí banka pupočníkovej krvi Cord Blood Center, ktorá uchováva takmer 55 000 deťom ich vzácne kmeňové bunky, získané pri pôrode. Kmeňové bunky, ktoré sa nachádzajú v pupočníkovej krvi majú nezastupiteľný význam v obnove poškodených častí organizmu a nie sú zaťažené ochorením, liečbou či procesom starnutia. Jedinečná šanca na odber vzácnych kmeňových buniek svojho dieťaťa však naozaj prichádza len raz – pri narodení bábätka. Vďaka svojmu rozhodnutiu ju nepremrhá ani šťastná 100. výherkyňa odberu pupočníkovej krvi Petra Kiss.

Vyhrať súťaž a získať hoci aj malý darček, je asi pre každého príjemná vec. Aký je to pocit vyhrať pre svoje dieťa šancu na bezpečnejšiu budúcnosť?

 

Samozrejme vyhrať akýkoľvek dar človeka poteší a nie to ešte vyhrať niečo pre svoje dieťatko. Niečo čo by mu mohlo pomôcť a zároveň nám dáva trošku istoty.

 

Odkiaľ ste sa dozvedeli o možnosti, ktorú súčasná veda ponúka rodičom – o možnosti odberu pupočníkovej krvi a uchovania kmeňových buniek dieťatka?

 

O tejto možnosti som počula už viackrát nakoľko aj môj brat využil túto možnosť a aj veľa známych. Myslím si, že v dnešnej dobe je už o tom dosť veľa informácií kdekoľvek a všetko je výborne vysvetlené.

 

Kto v rodine prišiel s myšlienkou uchovať pupočníkovú krv? Rozhodovali ste sa s manželom spoločne?

 

Samozrejme všetko s manželom riešime spoločne a naše názory boli jednoznačné. Ani na chvíľku sme nezapochybovali.

 

Preberali ste uchovanie pupočníkovej krvi aj s priateľmi, prípadne inými matkami/budúcimi matkami? Aký je ich názor?

 

Áno, preberala som to aj s priateľmi a tešili sa s nami nakoľko veľa z nich tiež túto šancu využilo.

 

Riešili ste túto tému aj s odborníkom – napr. gynekológ, zdravotná sestra či iný lekár?

 

Riešila som to aj s mojou gynekologičkou a sestričkou a jednoznačne boli za, nakoľko sestrička pracovala aj na detskej onkológii a myslí si, že je to jednoznačne správne rozhodnutie.

 

Do rodiny Vám pribudne už druhé dieťatko. Odber pupočníkovej krvi však podstúpite prvýkrát. Keby sa dal vrátiť čas, rozhodnete sa pre uchovanie kmeňových buniek aj pre prvorodeného syna?

 

Pri prvorodenom synčekovi sme sa ešte veľmi k takýmto informáciám nedostali. Ale ako som sa dočítala je možné v určitých prípadoch poskytnutie kmeňových buniek aj pre súrodenca. Takže som rada, že sme týmto zabezpečili prípadnú možnosť na využitie aj pre staršie dieťatko.

 

Aké sú vaše rodičovské priority? Je zodpovedná prevencia kľúčom k pokojnejšiemu rodičovskému životu?

 

Určite áno, deti sú u nás na prvom mieste a to ani nehovorím ak ide o ich zdravie. Nič nie je dôležitejšie. O ostatné sa už vieme postarať my, ich rodičia.

 

Čo pre Vás predstavuje možnosť uchovať kmeňové bunky pre vaše dieťa?

 

Šancu v najťažších chvíľach….

 

Kde všade ste sa stretli s informáciami o pupočníkovej krvi?

 

Internet, rôzne letáky, médiá a dokonca aj tehotenská knižka

 

Ako vnímate fakt, že sa kmeňové bunky začínajú čoraz častejšie využívať pri liečbe rôznych ochorení? Všimli ste si tento trend vo svete a v Európe?

 

Áno všimla, je to úžasné, že veda ide takto dopredu a dáva nám možnosti, ktoré naši predkovia nemali.