Pupočníková krv je bohatá na imunitné bunky, ktoré môžu pomôcť predchádzať rozvíjaniu chorôb vo vyššom veku. Isla Robinsonová bola prvým človekom na svete, ktorému bola podaná jej vlastná pupočníková krv v snahe zabrániť rozvoju diabetesu 1. typu. Odborníci dúfajú, že krv bohatá na imunitné bunky pomôže „reštartovať“ jej imunitný systém, aby tak zabránili stavu, kedy telo zabíja vlastné bunky produkujúce inzulín.
„Zdalo sa to ako dobrá forma poistenia„, povedala Islina mama Rachel pri rozhodovaní o uskladnení pupočníkovej krvi pre dcérku v roku 2011. „Teraz sme zapojené do štúdie a sme za to veľmi vďačné.“
Islina rodina bola vybraná do štúdie pretože jej nevlastný brat trpí diabetesom 1. typu. Isla a jej sestra Ruby (6), boli podrobené krvnému testu, ktorý ukázal, že sa aj u nich môže rozvinúť toto ochorenie.
„Všetko naznačuje, že sa u nej jedného dňa rozvinie táto choroba, takže ak ju môžeme zastaviť, bolo by to fantastické,“ povedala vedúca štúdie Maria Craigová. „Dúfam, že môžeme úplne vypnúť tento autoimunitný proces a ona ju nikdy nedostane.“
Ďalšou možnosťou je, že pupočníková krv a jej veľký obsah imunitných buniek nezabráni cukrovke, ale dokáže významne oddialiť vek, v ktorom sa choroba vyvinie.
„Môže to trvať veľa rokov, počas ktorých sa bude dariť potláčať imunitné reakcie,“ povedala profesorka Craigová. „Aj keby to oddialilo reakcie do puberty, bolo by to fantastické, pretože nám to dáva čas pre ďalšie terapie, na ktorých sa pracuje.“
Profesorka Craigová povedala, že Isla bola prvé z 20 detí štúdie.
Zdroj: hsmh.com.au a cordbloodaware.org