Po prvýkrát sa v Portugalsku použila autológna pupočníková krv na liečbu aplastickej anémie. Pacientom bol malý 4-ročný Henrique, ktorý je po transplantácii vlastných kmeňových buniek z pupočníkovej krvi v remisii – príznaky ochorenia u neho vymizli.
Aplastická anémia je vzácne a závažné ochorenie, ktoré nastane, keď kostná dreň nedokáže produkovať dostatok krvných buniek, čo spôsobuje anémiu (chudokrvnosť), krvácanie a infekcie. Príčina je väčšinou neznáma. Existuje podozrenie, že aplastická anémia sa môže spustiť, keď telo nadmerne reaguje na infekciu, čo vyvolá autoimunitný útok na kostnú dreň. Štatistika uvádza iba 2 až 7 prípadov aplastickej anémie na milión ľudí za rok. Ak sa vyvinie aplastická anémia, jediným spôsobom, ako ju zastaviť, je obnoviť imunitný systém transplantáciou kmeňových buniek.
„Pred štrnástimi rokmi, keď som bola tehotná s prvým synom Guilhermom, mi rodinná známa povedala o kryokonzervácii pupočníkovej krvi. V tom čase sa začalo veľa hovoriť o tejto tematike a možnosti uchovania kmeňových buniek. My sme túto myšlienku považovali za zaujímavú najmä preto, že veda sa vyvíja veľmi rýchlo a taktiež nevieme, čo prinesie budúcnosť. Pre nás to znamenalo ako keby iné zdravotné poistenie,“ spomína Henriqueova matka.
„Keď sa o 9 rokov neskôr narodil Henrique, rozhodli sme sa znova uchovať tieto vzácne bunky, a to nielen kvôli rovnosti medzi našimi deťmi, ale aj preto, že sme naďalej verili, že niektoré oblasti medicíny budú značne využívať kmeňové bunky. Obe tehotenstvá prebiehali úplne normálne a bez problémov, obaja chlapci sa narodili zdraví, ani neskôr nemali žiadne zdravotné problémy, nič nepredpovedalo Henriqueovu chorobu,“ dopĺňa jeho matka.
Henrique náhle ochorel počas zimy 2018. Hospitalizovali ho v detskej nemocnici Dona Estefânia v Lisabone a následne, ako prípravu na transplantáciu vlastnej pupočníkovej krvi, musel podstúpiť chemoterapiu v lisabonskom Onkologickom inštitúte (Instituto Português de Oncologia (IPO)). Transplantácia, po ktorej sa počet bielych krviniek a ďalšie hematologické parametre začali rýchlo obnovovať, sa uskutočnila 5. apríla 2019.
Henrique bol prepustený z nemocnice do jedného mesiaca po transplantácii. Naďalej je však pozorne sledovaný špecialistami z onkologického inštitútu i detskej nemocnice. Tí sú veľmi spokojní s klinickým vývojom a výsledok transplantácie považujú za vysoko pozitívny.
„Našťastie sme spravili správne rozhodnutie a dali sme uchovať kmeňové bunky.“ Henriqueova matka na záver dodala.
Zdroj: http://parentsguidecordblood.org/en/news/henrique-was-saved-his-own-cord-blood