„Nečakal som, že pupočníková krv, ktorú sme synovi uchovali pri jeho narodení, mu zachráni život o 19 rokov neskôr!“ povedal nadšene otec pacienta. Keď sa v roku 2003 jeho syn narodil, povedomie o pupočníkovej krvi bolo ešte len v plienkach.
Liečba tohto pacienta bola prezentovaná v máji 2023 na 10. konferencii o pupočníkovej krvi Čínskej asociácie pre zdravie matky a dieťaťa. Pacienta nazvali Xiao An. Ide o mladého muža z Číny, ktorému v decembri 2021 vo veku 18 rokov diagnostikovali aplastickú anémiu. Je to autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda a ničí krvotvorné kmeňové bunky v kostnej dreni, čo môže viesť k úplnému zlyhaniu kostnej drene a smrti.
Pri riešení liečby sa rodičia Xiao An dozvedeli, že transplantácia krvotvorných kmeňových buniek z pupočníkovej krvi môže byť jednou z účinných metód liečby. To dalo rodine novú nádej, pretože už v roku 2003, keď sa Xiao An narodil, mu rodičia uchovali pupočníkovú krv v rodinnej banke pupočníkovej krvi.
Xiao An bol prevezený do nemocnice, ktorá sa špecializuje na transplantácie krvotvorných buniek, a po príprave na zákrok mu 25. decembra 2022 prostredníctvom infúzie „vrátili“ jeho pupočníkovú, ktorú mal odobratú pred 19 rokmi. O mesiac neskôr bol Xiao An prepustený z jednotky intenzívnej starostlivosti a vo februári 2023 aj z nemocnice.
Tento prípad je jedinečný tým, že ide o najdlhšie skladovanú pupočníkovú krv, ktorá bola použitá na transplantáciu v Číne. Tiež ukazuje, že pupočníková krv môže byť účinná aj po mnohých rokoch uskladnenia. Banka pupočníkovej krvi, v ktorej mal Xiao An uloženú pupočníkovú krv, už vydala na liečbu viac ako 3 400 jednotiek.
Banky pupočníkovej krvi používajú najmodernejšie technológie na skladovanie pupočníkovej krvi, aby bunky, ktoré obsahuje, boli použiteľné na liečbu aj desiatky rokov po jej zamrazení.
Súvisiace zaujímavosti zo Slovenska
- Prvé použitie vlastnej pupočníkovej krvi na Slovensku bolo v roku 2004 pri nádore mozgu u polročného chlapčeka (bolo to zároveň aj prvé použitie vlastnej pupočníkovej krvi v Európe).
- Na Slovensku sa prvý raz použila pupočníková krv pri aplastickej anémii v roku 2009. Použila sa pupočníková krv od súrodenca u deväťročného pacienta.
Zdroj:
https://parentsguidecordblood.org/en/news/cured-his-own-cord-blood-19-years-later